Mam 6 lat, idę do szkoły

Mam 6 lat, idę do szkoły

Drodzy Rodzice! Ministerstwo w bieżącym roku szkolnym pozwoliło Państwu zdecydować o podjęciu nauki przez Wasze dziecko w wieku sześciu lat. Każdy z rodziców chciałby podjąć najlepszą decyzję dla swojego dziecka, lecz nie jest to prosta decyzja. Trudno o obiektywną ocenę swojego dziecka na które patrzymy jako na najukochańszą i najwspanialszą istotę. Czy jednak potrafi sprostać wszystkim wymaganiom szkolnym ?! Na pewno te wątpliwości starają się rozwiać nauczyciele w przedszkolach, którzy realizują roczny program przedszkolny przygotowujący do szkoły. My również czyli Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna śpieszymy Państwu z pomocą.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Pszczynie jest zaangażowana w akcję promocyjną programu „6 – latek w szkole”. Członkowie zespołu do spraw młodszego dziecka – psycholodzy, pedagog i logopeda – dokonują diagnozy gotowości szkolnej dzieci 6 – letnich. Zapewniają wsparcie i pomoc ich rodzicom w podjęciu decyzji o rozpoczęciu nauki w szkole.

Gotowość (dojrzałość) szkolna – poziom rozwoju umożliwiający dziecku przystosowanie się do wymagań szkoły i powodzenie w nauce w I klasie bez nadmiernego napięcia emocjonalnego; składa się na nią wiele aspektów:

- rozwój fizyczny – czyli kondycja zdrowotna dziecka oraz prawidłowe funkcjonowanie narządów zmysłów (oka, ucha);

- rozwój ruchowy – sprawność dziecka w obrębie dużej i małej motoryki;

- rozwój umysłowy – efektywność pracy procesów poznawczych, tj. myślenia, pamięci, uwagi, percepcji wzrokowej i słuchowej;

- rozwój mowy – prawidłowa artykulacja i rozumienie mowy;

- rozwój emocjonalny – umiejętność skutecznego i nieobciążającego poradzenia sobie w nowej sytuacji i roli;

- rozwój społeczny – regulacja relacji interpersonalnych z zachowaniem zasad współżycia społecznego oraz skutecznym zaspokajaniem swoich potrzeb w grupie.

9 marca br. odbył się też w poradni Dzień Otwarty dla 6 – latków i ich rodziców. Dzieci poddane były wstępnej diagnozie gotowości szkolnej, a rodzice otrzymali informację na ten temat.

Pracownicy poradni prowadzili też prelekcje pt. „Wspieranie gotowości szkolnej dziecka” dla zainteresowanych rodziców na terenie przedszkoli i szkół w powiecie. Po prelekcji zapraszaliśmy na indywidualne konsultacje, aby odpowiedzieć na konkretne pytania dotyczące Państwa dzieci. W roku szkolnym 2012/2013 odbyło się 40 prelekcji.

Więcej informacji o projekcie „6 – latek w szkole” znajduje się na stronie WWW.6latek.pl oraz w poradniku: Wojciech Brejnak „ Czy Twój przedszkolak dojrzał do nauki?” wyd. PZWL


« Powrót
Copyright 2013 by PPED w Pszczynie