Doradztwo zawodowe on-line cz. 9 PRACA

Cieszę się, że możemy razem zastanawiać się nad właściwym wyborem przyszłości.

Wiemy już, jak ważna jest świadomość własnej osoby – swoich umiejętności, zasobów, potrzeb, możliwości, ale i ograniczeń.

Dzisiaj chciałabym zadać Ci parę pytań i skłonić do zastanowienia się nad paroma rzeczami:

Po co w ogóle ludzie pracują?

Po co Ty poszedłbyś/poszłabyś do pracy?

Co to znaczy dla Ciebie „dobra praca”?

Jaka praca przyniosłaby ci satysfakcję/byłaby spełnieniem twych marzeń i wartości?

Słyszałam kiedyś rozmowę 4,5-letniej Asi z tatą:

Tata: Asiu, kim będziesz, jak będziesz dorosła?

Asia: Najbardziej to chciałbym być księżniczką.

Tata: Tata się uśmiechnął i po chwili zapytał inaczej: A jak dorośniesz to gdzie będziesz pracowała, co będziesz robiła?

Asia: Tak jak mama.

Tata: A mama co robi?

Asia: Mama pracuje w dużej firmie.

Tata: I co tam robi?

Asia: Rozmawia ze znajomymi.

Każdy człowiek pracę widzi inaczej, czerpie z niej coś innego. Jeden szuka pieniędzy, drugi kontaktu z drugim człowiekiem, dla trzeciego ważne jest by mógł wykazać się wymyślając nowe rzeczy, jeszcze inny powie, że pracuje, bo chce być potrzebnym, np. ratując ludzi, opiekując się starszymi, ułatwiając innym życie.

Widzimy, że ludzie przy wyborze pracy kierują się różnymi rzeczami. Biorą pod uwagę, np. zarobki, satysfakcję z pracy, możliwość rozwoju, dobrą atmosferę, możliwość władzy, elastyczne godziny pracy, stabilność zatrudnienia itd.

Co Ty weźmiesz dla siebie z rozmowy Asi z Tatą, którą przeczytałeś/aś powyżej?

Myślę, że są tutaj poruszone co najmniej dwie kwestie. Po pierwsze: mała Asia widzi w swojej mamie kogoś wielkiego, mama jest dla niej autorytetem, chciałaby wzorować się na niej. I tak wielu z Was za pewne, ceni pracę rodziców, dziadków, jest wychowywany w wartościach pracy konkretnych zawodów. Po drugie: widzę tutaj, że dziewczynka nie wie dokładnie, co mama robi w swojej pracy. Dla niej ważnym jest, że widzi mamę, która przychodzi po pracy uśmiechnięta, zadowolona, bo w swojej pracy robiła to co lubi – „rozmawiała ze znajomymi” – miała kontakt z drugim człowiekiem. Steve Jobs powiedział, że „jedynym sposobem, by dobrze pracować, jest robienie tego, co uważasz za wspaniałe zajęcie.”

A dla Ciebie co jest najważniejsze?

 

Chwila refleksji dla Ciebie:

Chciałabym zaproponować Ci ćwiczenie znane w kręgu doradców zawodowych – Złota rybka.

Wyobraź sobie, że jesteś rybakiem, który złowił złotą rybkę. Spełni ona jedno Twoje życzenie zawodowe. Pomyśl, jaki zawód chciałbyś wykonywać, gdyby to tylko było możliwe. Nie liczą się Twoje predyspozycje, oceny szkolne, stan zdrowia itp. Możesz wybrać dowolny zawód, jeżeli tylko uznasz go za atrakcyjny dla siebie. Złote rybki spełniają bowiem wszystkie życzenia.

Czy to ćwiczenie było dla Ciebie trudne do wykonania?

Jeśli tak, co Ci przeszkadzało/utrudniało wykonanie zadania?

 

Zastanów się na koniec, jaka byłaby:

  1. a) praca Twoich marzeń,
  2. b) praca minimum,
  3. c) praca, której nigdy nie chciałbyś/chciałabyś wykonywać.

 

Dzisiaj zostawiam Cię z wieloma pytaniami. Specjalnie. Nie chcę nic sugerować, bo nie taka moja rola. Chciałabym byś wybierając swoją drogę zawodową był/a pewien/pewna tego, że wiesz dlaczego chcesz wybrać właśnie ten zawód, podjąć tą a nie inna rolę zawodową, co da Ci praca, której chcesz wykonywać, co – jakie wartości, realizację jakich potrzeb - możesz wnieść czy będziesz zmuszony podjąć np. przez sytuację, rynek pracy.

 

Pozdrawiamy,

Zespół ds. doradztwa zawodowego

PPP Pszczyna

K.Wolnarek


« Powrót
Copyright 2013 by PPED w Pszczynie