Kampania „Dzieciństwo bez przemocy” organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Koncentruje się na uwrażliwianiu na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa i systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Badania wskazują, że 79% dzieci w Polsce doświadczyło jakiejś formy przemocy, w tym 66% – przemocy rówieśniczej, 32% – przemocy ze strony bliskich dorosłych.
W ramach kampanii Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pszczynie podejmuje działania edukacyjne i rozmowy z rodzicami, które mają uwrażliwić na problem przemocy wobec dzieci i młodzieży. Kolportowana będzie również ulotka z informacjami, jak reagować na przemoc.
19 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W tym dniu o godz. 17:00 w całej Polsce podświetlone zostaną na czerwono najważniejsze symboliczne budynki/urzędy. W Pszczynie podświetlony zostanie budynek Starostwa Powiatowego oraz Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jest to symbol sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i apel o reagowanie przeciwdziałanie przemocy wobec najmłodszych.
Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, co roku w Polsce umiera z powodu przemocy 30-40 dzieci. Badania społeczne wskazują, że reagujemy na podejrzenie przemocy wobec dzieci. Jednak ok. 40 % świadków przemocy nic z tym nie robi, bo nie wie, jak zareagować lub uważa, że wychowanie to sprawa rodziców i każdemu czasem mogą puścić nerwy.
– Kampanie edukacyjne nagłaśniają problem i upowszechniają dobre praktyki. Ważne jest, byśmy nie byli biernymi świadkami, bo podejrzenie przemocy można zgłosić anonimowo i zgłoszenie zostanie sprawdzone – informują organizatorzy kampanii. Na stronie fundacji można przejść krótki kurs on-line reagowania na przemoc pt.: „Nieobojętni”.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej Fundacji Dzieciństwo bez Przemocy. Na stronie w zakładce „Wiedza” dostępne są lekcje online i scenariusze lekcji, a rodzice i nauczyciele mogą wziąć udział w webinarach, które skupiają się na profilaktyce przemocy, rozpoznawaniu jej oznak oraz wspieraniu dzieci w trudnych sytuacjach.
Krzywdzenie dzieci ma znaczący wpływ na ich rozwój psychiczny i funkcjonowanie w relacjach z najbliższymi. Konsekwencje urazowych doświadczeń z dzieciństwa mogą wpływać na całe dorosłe życie. Zapewnienie skrzywdzonemu dziecku specjalistycznego wsparcia może znacząco złagodzić wpływ takiego zranienia.
Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Tekst zaczerpnięty ze strony Powiatu Pszczyńskiego, który bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”.
„Dzieciństwo bez przemocy”. Powiat Pszczyński włącza się w kampanię – powiat.pszczyna.pl